Ślusarek Remigiusz

Ślusarek Remigiusz (1913 -1967   ), urodził się 21 sierpnia 1913roku w Gostyniu. W latach 1923-1931 uczęszczał do Gimnazjum w Gostyniu, gdzie zdał maturę 1931roku. Następnie studiował filologię klasyczną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Poznańskiego.

W czasie kampanii wrześniowej był dowódcą plutonu 60 pułku piechoty wchodzącego w skład Armii Poznań. Został wzięty do niewoli i przebywał w obozach jenieckich: Oflag II A Prenzlau, Oflag II E Neubrandenburg (nr jeniecki 345/Ofl.IIA). W niewoli był jednym z twórców, a zarazem aktorem jenieckiej sceny teatralnej, oflagowego teatru.

Szczegóły opisane zostały w książce pt. „Jeniecka Melpomena” autorstwa Wiesława Mareckiego, który tak charakteryzuje osobę Remigiusza Ślusarka: ,,… podporucznik rezerwy, dziennikarz Remigiusz Ślusarek należał do najpopularniejszych kolegów .Jego drobne rysy prawie zawsze rozjaśniał uśmiech. Miał poczucie humoru, ostry i cięty dowcip, znakomity w estradowych programach, rewietkach i muzycznej komedii. Często korzystaliśmy w teatrze z jego współpracy , ale jeszcze częściej cieszyliśmy się prywatnie , na co dzień, z jego umiejętności patrzenia na otoczenie okiem satyryka.”.

Z obozu jenieckiego uwolniony został przez I Armię WP, potem jako porucznik pełnił.   funkcje w sztabie I Armii WP. Od maja  1946 roku pracował w Warszawie, w redakcji ,,Robotnika’’, po 1948r. w redakcjach ,,Kuriera Polskiego’’,, Expresu Wieczornego’’ i do końca życia  w redakcji ,,Trybuny Ludu’’. Był dziennikarzem warszawskim, publicystą zajmującym się problemami codziennego życia  mieszkańców  Warszawy. W każdej z wymienionych warszawskich gazet codziennych pracował w tak zwanym dziale społecznym. Zmarł nagle na zawał serca, prawie przy biurku, szykując kolejny materiał do warszawskiej gazety. Miał dwoje dzieci; Jacka i Danutę. Żyje również żona Helena, 22 maja 2010 ukończyła 95 lat. Remigiusz Ślusarek Zmarł1 grudnia 1967r. w Warszawie.

Informacje od córki Danuty Ślusarek z Warszawy