Heldówna Irena

Heldówna Irena (1915 -2008), urodziła się 25.listopada 1915r. w Penzie (Rosja), gdzie jej ojciec miał dobrze płatną pracę jako biegły księgowy. Po wybuchu rewolucji sowieckiej wróciła do Polski wraz z rodzicami : ojcem Andrzejem i matką Janiną z d. Zawadzińską.

Po kilku latach krótkich pobytów w różnych miejscach, ok. 1925r. osiedlili się w Gostyniu, gdzie Andrzej Held otrzymał posadę głównego księgowego w miejscowej cukrowni.

 

Irena Heldówna kontynuowała naukę w Gimnazjum w Gostyniu w latach 1925-1934, zakończoną maturą w 1934 roku. Po około półtorarocznej przerwie podjęła studia w konserwatorium w Poznaniu w klasie fortepianu, których jednak nie zdążyła ukończyć.

W grudniu 1938r. zawarła związek małżeński z dyplomowanym inżynierem elektrykiem Józefem Węglarzem (zm. w 1980r.), który jako dowódca kompanii transportowej został wzięty do niewoli niemieckiej w bitwie pod Kutnem i skierowany do oflagu w Murnau.

Po wojennej rozłące, tułaczce ( urodził się 01.10.1939r. syn Andrzej, obecnie emerytowany dr inż. elektryk), rodzina wróciła do swojego, wybudowanego w 1938r. domu w Poznaniu.

Irena Held Węglarz poświęciła się całkowicie prowadzeniu domu swemu mężowi, który był jednym z organizatorów i wieloletnim dziekanem Wydziału ElektrycznegoPolitechniki Poznańskiej oraz twórcą i kierownikiem Katedry Maszyn Elektrycznych.

Była wspaniałą matką trzech synów : wspomnianego Andrzeja oraz Jana (ur. w 1947r.,dyrektora Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, członka rzecz. PAN ) i Piotra (ur. w 1952 r., mgr inż. elektryka, od 1976r. w USA ).

Przygotowywane przez nią przyjęcia, pełne gastronomicznych wspaniałości i uświetniane grą na pianinie, są do dzisiaj wspominane przez licznych gości z całego świata jako przykład polskiej gościnności, przeczącej siermiężności tamtych czasów.

Zmarła 12 lutego 2008r. Mszy Św. żałobnej, podczas której odczytano kondolencje przekazane przez J.E. ks. Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego, przewodniczył J.E. ks. Bp. Marek Jędraszewski, który też prowadził pogrzeb na Cmentarzu Junikowskim.

Biogram sporządzony przez syna Jana Węglarza z Poznania