Hejnowiczówna Michalina

Hejnowiczówna Michalina urodziła się 22 września 1919r. w Gostyniu, córka Mieczysława i Heleny z d. Czwójdzińskiej. W Gostyniu ukończyła szkołę powszechną. W latach 1930-1938 uczęszczała do Gimnazjum w Gostyniu i zdała maturę w 1938 roku.

Po maturze pomaga matce w opiece nad jedenastym dzieckiem Januszem. Wybuch wojny zastaje ją w Gostyniu. 21 października 1939 roku na gostyńskim Rynku rozstrzelany został ojciec, Mieczysław Hejnowicz. Rodzina została wysiedlona do Wilkowic koło Rawy Mazowieckiej, a następnie do Przesławic koło Grójca.

 

Stamtąd wraz z rodziną trafiła do Warszawy, gdzie w wyniku łapanki znalazła się na Pawiaku, a następnie wywieziono ją do Majdanka. Z Majdanka powróciła dosyć szybko, ponieważ wykupiły ją matka i przyszła teściowa. W czasie wojny wyszła za mąż za Edmunda Michałowskiego, absolwenta liceum gostyńskiego z 1936 roku. Rodzina Michałowskich osiedliła się w Łodzi. Z tego związku urodziło się troje dzieci: Marek 1943, Anna 1947 i Michał 1950.

Michalina Michałowska przez całe życie pracowała jako urzędniczka w administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie mieszka w Łodzi.

Informacje od siostrzenicy Małgorzaty Niewrzędy z Gostynia