Pietrowski Mieczysław

Pietrowski  Mieczysław ( 1911-1975, urodził się 21 listopada 1911r. w Drużyniu, syn Michała i Jadwigi z d. Feifer W latach 1924-1932 uczęszcza do Gimnazjum w Gostyniu, gdzie zdaje maturę w 1932r. Ojciec uważał, że do pracy w gospodarstwie wystarczy wykształcenie podstawowe, syn jednak chciał się uczyć. Studiuje na Uniwersytecie Poznańskim na Wydziale Rolnym. Po ukończeniu studiów wrócił do Drużynia i do wybuchu wojny pracował w rodzinnym gospodarstwie.

W 1937r. ożenił się z Ludmiłą Konieczną, w  1938r. urodził się ich syn.  Gdy wybuchła wojna, usiłował dotrzeć do punktu mobilizacyjnego w Kutnie, dotarł tam jednak za późno. Wysiedlony został z rodziną na Lubelszczyznę do miasteczka Wawolnica, gdzie działał w ruchu oporu w Batalionach Chłopskich pod pseudonimem’’ Ryś.’’ Po zakończeniu działań wojennych wrócił z rodziną do Środy Wielkopolskiej. W Środzie pełnił funkcję komisarza rolnego. Później został przeniesiony do Poznania, gdzie został kierownikiem Wojewódzkiego Wydziału Rolnictwa, a następnie dyrektorem Związku Spółdzielni Mleczarskich. Zmienił nazwisko na Piotrowski.  Zmarł 2 marca 1975r. w Poznaniu, pochowany na cmentarzu w Miłostowie.  Do końca życia pozostał prostym, skromnym i uczciwym człowiekiem szanowanym wśród ludzi. Największą przyjemność sprawiała mu praca w ulubionym ogrodzie, wędkowanie i śpiew. Dzieci: Ryszard ( 1938-1944), Elżbieta ( ur. 1942), Wiesław (ur. 1945), Michał  (ur. 1949), Maria ( ur. 1952). Elżbieta i Wiesław absolwenci WSR w Poznaniu, Michał filozofii UAM, Maria filologii polskiej UAM, mieszka w Budapeszcie.

Informacje od córki Elżbiety Piotrowskiej – Mieloch z Poznania