Nowak Stefan

Nowak Stefan ( 1918 – 1986), urodził się 15 października 1918 r. w Golinie Wielkiej w województwie  poznańskim. W latach 1929-1938 uczęszczał do Gimnazjum w Gostyniu, gdzie zdał maturę w 1938roku. Po  maturze  wstępuje do podchorążówki.

W 1939 roku jako podchorąży zostaje zmobilizowany i walczy na froncie. Dociera pod Warszawę, gdzie dostaje się do niewoli. Z obozu jenieckiego zostaje zesłany na ciężkie roboty do kopalni w okręgu Westfalii. Tam przebywa do chwili wyzwolenia przez wojska amerykańskie.

Po zakończeniu wojny pozostaje  na terenie Niemiec i kończy studia inżynierskie. Tam poznaje swoją żonę Helenę narodowości estońskiej. W roku 1950 emigruje do Kanady i osiada w prowincji Ontario. Podejmuje pracę w dozorze technicznym w kopalni. Stefan Nowak miał troje dzieci, które wychowywal sam po śmierci żony. W latach 1960-1980 dwa razy odwiedza rodzinę w Gostyniu. Po ciężkiej chorobie umiera w roku 1986 w Kanadzie.

Informacje przekazane przez Stefana Turskiego, siostrzeńca z Krakowa