Gosa Marian

Marian Gosa urodził się 18 września 1934 roku w Brudzowicach jako syn Stanisława i Zofii z Szopów. Brudzewice to wioska nieopodal Studzienny z sanktuarium księży Filipinów.

Po ukończeniu VII klasy szkoły podstawowej w Studziennie Marian Gosa przybył do Gostynia, a dokładniej na Świętą Górę, gdzie Filipini prowadzili wówczas konwikt. Młodzi chłopcy mieszkali w klasztornych murach i uczęszczali na lekcje do gostyńskiego liceum. Święta Góra stała się jego domem, ale nigdy nie zapomniał o swoich bliskich w rodzinnej miejscowości. Tu, w cieniu bazyliki, pod przemożną opieką Świętogórskiej Róży  Duchownej wzrastał, dojrzewał i tu też odezwało się jego powołanie.

Po zdaniu matury w maju 1953 roku złożył pismo z prośbą o przyjęcie do Kongregacji  Księży Filipinów, gdzie pragnie poświęcić się kapłańskiej służbie dla chwały Bożej.

Jako kleryk był świadkiem uwięzienia 114 sióstr elżbietanek, którym władze stalinowskie urządziły obóz pracy właśnie na Świętej Górze i był ostatnim kapłanem, który pamiętał tamte wydarzenia.

Święcenia kapłańskie przyjął w  uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 1958 roku, w tarnowskiej katedrze z rąk ks. bpa Karola Pękali. Mszę prymicyjną na Świętej Górze odprawił 2 lipca w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny .

Jego posługa związana była przede wszystkim z głoszeniem Słowa Bożego podczas rekolekcji i misji  parafialnych.  Dużo czasu poświęcał  jednak także  innemu zadaniu, które wiązało się z peregrynacją kopii jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Już jako wikariusz w Poznaniu i Stęszewie głosił rekolekcje rozsławiając imię Matki Bożej, a szczególnie tej ze Świętej Góry. Sam ufundował kilka kopii cudownego obrazu ze Świętej Góry i zabierał go na rekolekcje i misyjne szlaki.

Ksiądz Marian Gosa prowadził skrupulatnie kronikę działalności misjonarskiej i rekolekcyjnej. Pierwsze zapisane rekolekcje dla młodzieży przeprowadził w 1958 roku w Lubiniu, ostatnie w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Szelejewie  w 2002 roku. Swoje nauki rekolekcyjne powielał i rozdawał kapłanom. Kongregacja Gostyńska wydała nawet kilka książek z jego naukami i materiałami, które do dziś są pomocą w prowadzeniu misji i rekolekcji parafialnych.

Posługa ks. Mariana Gosy związana była także z rekolekcjami zamkniętymi. W latach 70 wraz z ówczesnym przełożonym  o. Józefem Jurą i ks. Leopoldem Rachwałem, jako ekonom, pracował przy zamianie poddasza klasztoru na pokoje, które do dziś służą uczestnikom rekolekcji na Świętej Górze.

Ks. Marian Gosa zmarł 8 sierpnia 2011 roku w wieku 77 lat, po 53 latach kapłaństwa. Został pochowany w podziemiach bazyliki świętogórskiej.

 

Informacja zamieszczona na łamach Świętogórskiej Róży Duchownej.