Pawłowski Bolesław

Bolesław Pawłowski urodził się 19 lutego 1934 roku w Ostrowie Wlkp. Od 1948 roku mieszkał w Gostyniu. Jako 6 – letnie dziecko poznał los wypędzonych , gdy Niemcy wysiedlili rodzinę Pawłowskich do Generalnej Guberni – do Siedlec.

Bolesław Pawłowski zdaje maturę w gostyńskim gimnazjum w 1952 roku. Na studia nie dostaję się z powodu złego pochodzenia, w międzyczasie umiera mu ojciec, a za rok mama. Przez rok pracuje w gostyńskiej cukrowni. W roku 1953 zdaje egzamin na Akademię Medyczną w Poznaniu, którą kończy w terminie.

W czasie wakacji pracuje zawsze w szpitalu w Gostyniu. Marzeniem męża było zostać chirurgiem. Przez dwa lata specjalizuje się na oddziale chirurgii, niestety nie może kontynuować praktyki z powodu alergii skórnej na środki dezynfekujące.

Młody, pełen zapału lekarz podejmuje walkę z plaga społeczną – gruźlicą. Po rocznej pracy w Szpitalu Przeciwgruźliczym w Piaskach, z żoną i synem wyjeżdża do pracy w szpitalu kolejowym w Makowie Podhalańskim. Pracuje na oddziale gruźlicy kostno –stawowej, na początku jako asystent, a po zdaniu specjalizacji z gruźlicy i chorób płuc a następnie rehabilitacji zostaje ordynatorem tego oddziału. W sierpniu 1981 roku zostaje dyrektorem, aż do 2000 roku, kiedy przechodzi na emeryturę. Przez wiele lat był prezesem koła PTL – okręg makowsko- suski. Był najlepszym mężem i ojcem trójki dzieci, dbał o dobro pacjentów , tak samo jak i o rodzinę. Dobre wychowanie dzieci, jak i solidne wykształcenie, uważał za najważniejsze.

Bolesław Pawłowski zmarł 3 maja 2006 roku, pozostawiając ból i stratę dla rodziny jak i kolegów lekarzy.

Informacja przekazana przez żonę Bolesława Pawłowskiego.