Bartosz Roman

Roman Bartosz urodził się 25 sierpnia 1933 roku w Gostyniu i w tym mieście ukończył szkołę podstawową i zdał maturę w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w 1952 roku. Studia odbył w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie pracę magisterską napisał i obronił z wynikiem bardzo dobrym. Jako nauczyciel wychowania fizycznego rozpoczął pracę w Pile ( z nakazu) początkowo w szkole zawodowej . Następnie pracował w Miejskim Komitecie Kultury Fizycznej.

 

W tym czasie dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu był Jan Gruchała, który zaproponował Romanowi pracę w swojej szkole. Kiedy Miejski Komitet Partii na miejsce dyrektora Jana Gruchały wytypował zaufanego człowieka, Roman przeniósł się do Technikum Naftowego, gdzie pracował do 1972 roku.

  W 1973 roku przenieśliśmy się do Szczecina, ponieważ Roman otrzymał ofertę pracy z MKS „ Pogoń” i stanowisko szefa wyszkolenia sportowego. W klubie pracował do 1986 roku angażując na trenerów najlepszych sportowców, co zaowocowało tym, że wszystkie drużyn klubowe znalazły się w I lidze – były to złote lata Klubu MKS „ Pogoń’’.  

  W 1986 roku zaczął pracować jako ochmistrz na rybackich statkach dalekomorskich w szczecińskim „ Gryfie”i stąd odszedł na zasłużoną emeryturę. Był też siatkarzem i grał w poznańskich klubach sportowych, należał do bardzo dobrych zawodników. Był też trenerem i prowadził zespół siatkarzy „ Polonia” Piła i sam grał w tym zespole jako zawodnik. Posiadał I klasę Trenera Piłki Siatkowej. By oficerem Wojska Polskiego w rezerwie. Organizował obozy sportowe i turystyczne dla młodzieży szkół średnich, ucząc młodzież umiłowania ziemi ojczystej. Jako nauczyciel przysposobienia wojskowego organizował dla młodzieży obozy z tego przedmiotu.  

Należał do wybitnych nauczycieli i pracowników, otrzymując za pracę nagrody, dyplomy, odznaczenia, m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Medal za Zasługi dla Pomorza Zachodniego, Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi w Rozwoju Sportu Morskiego Klubu Sportowego MKS „ Pogoń’’, Odznakę „” Gryfu Pomorskiego” i inne.

Był niezapomnianym mężem i kochającym ojcem. Syn Grzegorz – elektronik, córka Dorota ukończyła historię sztuki na KUL-u w Lublinie i studia podyplomowe z konserwacji architektury na Politechnice Gliwickiej.

  Roman był człowiekiem niezwykle prawym, koleżeńskim i uczynnym. Opiekował się zawodnikami, którzy na skutek kontuzji zrezygnowali z kariery sportowej- pomagał im znaleźć pracę i mieszkanie .Był bardzo wrażliwy na cudzą biedę i nieszczęście. Myślę, ze całe dobro jakie wyniósł z rodzinnego domu i ze wspaniałej szkoły gostyńskiej procentowało w całym Jego życiu. Zmarł w szczecińskim szpitalu 25 sierpnia 2010 roku.  

Informacje przekazane przez żonę Elwirę Bartosz.