Formanowicz Edward Adam

Edward Adam Formanowicz. Urodzony 08.10.1934 r. w Gostyniu Wlkp. Ojciec Stefan, matka Stanisława ze Stachowskich. Ojciec był przed wojną urzędnikiem w Starostwie Powiatowym, zaaresztowany przez Niemców w 1939 r., znalazł się w grupie zakładników, którzy cudem uniknęli rozstrzelania na Rynku. W 1940 r. rodzina została wysiedlona do Buku. Starszy o 11 lat brat Marian został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec.

Po okupacji rodzina wraca do Gostynia. Tutaj Edward rozpoczyna od 5 klasy naukę w Szkole Podstawowej nr 2. Należy do drużyny harcerskiej, w której przez 2 lata jest przybocznym. W 1948 r. zostaje przyjęty do Gimnazjum, które kończy w 1952 r. zdając maturę. W tym samym roku zostaje przyjęty na Uniwersytet Poznański na Wydz. Mat-Fiz-Chem. W 1956 r. kończy studia z tytułem magistra, broniąc pracy z dziedziny chemii fizycznej. Z nakazu pracy podejmuje w tym samym roku pracę zawodową w Nasycalni Kolejowej w Koźminie na stanowisku kier. działu kontroli jakości. W 1960 r. przenosi się do Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego (ZPOW) w Pudliszkach na stanowisko kier. ruchu. Po dwóch latach zostaje kier. nadzoru jakości, a po kolejnym roku gł. inżynierem – z-cą dyrektora. W tym czasie w zakładzie przeprowadzane są duże inwestycje modernizacyjne. W 1965 r. zostaje przeniesiony służbowo do Nadwiślańskich ZPOW w Zagłobie (woj. lubelskie) na takie jak poprzednio stanowisko. W tych zakładach także realizowane są duże inwestycje modernizacyjne. Po ich ukończeniu w 1968 r. przeniesiony zostaje kolejno, na okres dużej rozbudowy zakładu, do Nadodrzańskich ZPOW w Dębnie Lubuskim na analogiczne stanowisko. Po 12 latach, w 1980 r. przenosi się, na własną prośbę, do ZPOW „HORTEX” w Środzie Wlkp. na stanowisko z-cy dyrektora. W 1984 r. wypowiada umowę o pracę i zakłada własne przedsiębiorstwo „FOR-PLAST” ukierunkowane na przetwórstwo tworzyw sztucznych, w szczególności opakowań dla przemysłu spożywczego. W 2005 r. przekazuje działającą firmę synowi i przechodzi na emeryturę.

Rodzina: żona Stefania jest ekonomistą – obecnie na emeryturze. Córka Daria ur. w 1958 r. jest mgr. filologii (j.polski UAM) i historykiem sztuki – uczy w Liceum w Środzie Wlkp., ma dwoje dzieci. Syn Mariusz ur 1958 r. jest mgr inż. technologii p.o.w. (WSR P-ń), z zamiłowania genealogiem, ma dwóch synów.

Osiągnięcia: Edward jest rzeczoznawcą NOT w zakresie technologii p.o.w, zasłużonym honorowym dawcą krwi,  jest autorem ponad 50 publikacji, 5 patentów, 6 wzorów użytkowych, ponad 60 zrealizowanych projektów technicznych. Jest laureatem II nagrody w ogólnopolskim konkursie wynalazczości, kilkoma nagrodami wojewódzkimi, złotą odznaką NOT, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 r. powołał w Środzie Wlkp.  do życia Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego jest prezesem. Hobby: technika (majsterkowanie, motoryzacja), historia, muzyka, jazda na rowerze.

Opisy do zdjęć zamieszczonych poniżej - plik pdf >>pobierz<<