Gała Henryk

Henryk Gała urodził się 23 maja 1938 roku w Zalesiu koło Gostynia. W czasie wojny przebywał z rodzicami na wygnaniu w Rawie Mazowieckiej. Po ukończeni szkoły podstawowej w Gostyniu rozpoczął naukę w Gimnazjum o.o. Salezjanów w Ostrzeszowie później kontynuował ją w Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu, tutaj zdał maturę w 1955 roku.

Po rocznej pracy w Zielonej Górze rozpoczął studia chemiczne, a od 1959 roku studia filozoficzne na Uniwersytecie Wrocławskim.

Od początku pobytu we Wrocławiu związał się ze studenckim ruchem artystycznym, a zwłaszcza z grupą literacką „ Dlaczego Nie” i Studenckim Teatrem „ Kalambur”. Zadebiutował w 1958 roku wierszem pt. „ Wieczór”.

Z Wrocławiem wiąże się także początek i rozkwit jego twórczości literackiej, przede wszystkim poetyckiej. Spośród opublikowanych w tym czasie zbiorów wierszy szczególne miejsce zajmują: Żywot rudego, Głosy do cienia, Biały blues, Próby ognia. W 1959 roku Teatr „ Kalambur”” wystawił jego sztukę „Nadmiar’’. Zorganizował i prowadził Teatr „ Człowiek XX ‘’i Teatr Otwartej Sceny we Wrocławiu. Napisał dwie powieści dla dzieci, które ukrył pod pseudonimami. 

W 1976 roku Henryk Gała przeniósł się z Wrocławia do Łomży, by po kilku latach osiąść na dobre w pobliżu tego miasta w malowniczej wiosce Drozdowo nad Narwią. W Drozdowie właśnie powstały zbiory poezji: Księstwo narwiańskie, Akademia poetów, Pomarańczowy zeszyt, Lustro doliny, Odado- teatr wiersza, Drugie pióro pelikana, Dopóki teraz. Zorganizował w Łomży w 1977 roku Łomżyńską Orkiestrę Kameralną, a w 1987 roku Teatr Lalek. Twórczość Henryka Gały tłumaczono na język angielski, rosyjski, bułgarski, francuski i tatarski.