Karski Juliusz

Po zdaniu matury w maju 1949 roku i po opuszczeniu konwiktu na Świętej Górze w Gostyniu powróciłem do Warszawy,  przygotowując się do egzaminów wstępnych w SGGW, na rolnictwo. Zdałem, ale z powodu pochodzenia ziemiańskiego nie zostałem przyjęty. Znajomy dziekan wydziału nauk przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego  prof. Wiktor Gemula przyjął mnie nageologię, powiększając sekcję geologiio 10 miejsc, w tym dla członków ZMP i dla mnie dziesiątego nie stowarzyszonego.

Na studiach miałem 6 komisji dyscyplinarnych z powodu pochodzenia, które chciały mnie usunąć z uniwersytetu jako wroga ludu, ale je ukończyłem w 1953 roku  z tytułem mgr geologii i paleontologii. Pracowałem latach 1953-1963 jako zastępca głównego geologa w Ministerstwie Budownictwa Przemysłowego, a po reorganizacji  w Ministerstwie Budownictw i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Równocześnie w latach 1955- 1960 byłem dokumentatorem geologicznym w Warszawskim Przedsiębiorstwie Geologicznym. Od 1963 roku byłem zatrudniony na stanowisku kierownika  zespołu Geotechnicznego w Biurze Projektów Przemysłu Betonów „ Biprodex Warszawa” aż do przejścia na w 1990 roku na wcześniejszą emeryturę. Równocześnie cały czas byłem członkiem trzech międzyresortowych komisji geologicznych przy Centralnym Urzędzie Geologii jako przedstawiciel Ministra Budownictwa i koreferentem w zakresie dokumentacji złożowych i hydrogeologicznych. Ponadto rzeczoznawcą w Komisji Dokumentacji Hydrogeologicznych i Zasobów Kopalin przy  Centralnym Urzędzie Geologii

W trakcie pracy ukończyłem 7 kursów specjalistycznych z zakresu geologii, geotechniki i fundamentowania. Byłem również członkiem i rzeczoznawcą  Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodno- Melioracyjnych. W 1994 roku otworzyłem własną firmę „ Usługi  Geologiczno – Budowlane”: wiercenia pod budowy, badania przydatności gruntu dla budownictwa, dokumentacje geologiczno - inżynierskie  i geotechniczne, która działała do lipca 2011 r. Obecnie jestem członkiem Polskiego i Międzynarodowego Komitetu Geotechniki.

W 1980 r. otrzymałem odznakę Zasłużony dla Polskiej Geologii, a w 1987 r. złotą odznakę Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. W 2001 r. otrzymałem certyfikat geotechniczny Polskiego Komitetu Geotechniki bez egzaminu. W latach 1949- 1962 grałem w siatkówkę wyczynową ( spotkania ligowe i międzynarodowe w Polsce i za granicą)  i byłem w kadrze narodowej. Potem grałem w reprezentacji Polski w mistrzostwach oldboyów. Zdobyłem wiele nagród, medali i pucharów, m.in. brązowy medal na olimpiadzie oldboyów w Brisbane – Australia w 1994 r.  14 mistrzostw oldboyów Warszawy, mistrzostwo Polski 1998 r. Otrzymałem odznaczenie za 50 lat gry w 2001 roku. Następnie medal Polskiego Związku Piłki Siatkowej za wybitne zasługi w rozwoju piłki siatkowej w 2006 r., medal okolicznościowy  80- lecia  Polskiego Związku Piłki Siatkowej, w 2008 r., srebrny krzyż zasługi,  w 2009 r. za osiągnięcia w siatkówce ( 63 lata gry) oraz złoty krzyż zasługi za pracę w Polskim Towarzystwie Ziemiańskim w 2010 r.

Jestem członkiem : Związku  Polskich Kawalerów Maltańskich i Prezesem Oddziału Warszawa Polskiego Związku Ziemiańskiego. Współpracuję z historykami  sztuki w  zakresie ochrony zabytków dworskich ( zamki i pałace).